Pirinç Pilavı tarifleri

  • on Haziran 8, 2021

Günlük yaşamımızda her gün çeşit çeşit yemekler pişer mutfaklarda. Yayılır pencerelerden ,bacalardan tereyağının , salçanın ve diğer nebatın kokusu etrafa. Ana yemeğin yanında mutlaka her sofrada bir pilav menüsü bulunur.Harika bir sulu yemeğin yanında tamamlayıcısı konumunda sunulan lezzeti bir pilava hayır denilir mi ? Evet pilav dedik ; Tane tane kaşıktan dökülen damakta iz bırakan menü öğesi. Şimdi bu olmazsa olmaz tamamlayıcı yemeği yapmanın inceliklerine değinelim :

Pirinç Pilavının Püf Noktaları

– Öncelikle pirincin kalitesi çok önemlidir, piyasa da çeşit çeşit markada satılan bu ürünün pahalısını da almış olsanız bile diğer ayarlarını düzgün yapmazsanız lapa bir pilav sürpriz olmayacaktır.

– Pirinci önceden ıslatmak pişirirken koyacağınız su miktarının değişmesini gerektirir. Örneğin 1 bardak pirince 1,5 bardak su katarız. Şayet biz önceden ıslatmışsak su oranı 1 bardağa düşürülmelidir.

-Pirinç içinde bol miktarda nişasta barındırır. Lapa olmasına da sebep bu maddedir. Bu yüzden pilav yapmadan önce bol su ile yıkanmalıdır.

– Lezzetli bir pilavın bir başka sırrı da tereyağıdır. Şehriyesini kavururken sıvı yağ kullanmış olsak bile pilavı tereyağlı yaparsak tadı bir başka olacaktır.

-Güzel tane tane bir pilav yapmak istiyorsak mutlaka sıcak su kullanmalıyız.Ocağın üzerinde suyunu çekene kadar pişiririz. Sonrasında tencerenin üzerini bir kağıt parçası ya da kağıt havlu ile kapatırız. Bu işleme demlenme denir. Amaç buharın emilmesi.

Pirinç pilavı pişirmek için gerekli malzemeler

2 yemek kaşığı arpa şehriye

1 su bardağı pirinç ( Ben pirinç pilavının daha lezzetli olması için Osmancık pirinç çeşidinden kullanıyorum.)

2 su bardağı su ( Normalde pilavların su ölçüsü 1 bardak pirince 1,5 bardak sudur. Fakat biz burada şehriyeli yaptığımız için yarım bardakta şehriye için ekledik.)

1 yemek kaşığı tereyağ

2 yemek kaşığı sıvı yağ

1,5çay kaşığı tuz

Pilavımızın yapılışı

* Pirincimizi yaklaşık 15 dakika önce ılık suya ıslatıyoruz.

* Pişirme tavamıza sıvı yağ ve tereyağımızı koyup eritiyoruz. Şehriyelerimizi atıyoruz. Şehriyeler kavrulup kızarıncaya kadar karıştırıyoruz.

* Islatıp süzdüğümüz pirinci tenceremize katıyoruz. Pirinçler beyazlaşıncaya kadar yağın içinde karıştırarak pirincimizi de kavuruyoruz.

* Suyumzu katıp tuzunu da ekleyip suyu kaynayıncaya kadar yüksek ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte pişiriyoruz.

*Suyunu tamamen çektiğinde pilavımız pişmiştir

Article Categories:
Yöresel Yemekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir