Nokul tarifi

  • on Haziran 15, 2021

Nokul denince benim aklıma çocukluğumun Ramazan Bayramları geliyor. Annem arife gününün sabahından nokul hazırlıklarına başlar, benimde yardımımla nokullar pişerdi. Evin her yerini mis gibi nokul kokusu sarardı. Bütün aile bayram namazından babamın dönmesiyle bayram kahvaltısını nokulla yapardık. Annem bayramlarda halen o mis gibi nokulundan yapar. Ben de nokul yapmasını annemden öğrendim.İlk başlarda pek tadını tutturamıyordum fakat şimdi oldukça iyi oluyorlar.

Eşim ilk evlendiğimizde yöresel bir tat olduğu için nokulu bilmiyordu. Şimdi o da çok seviyor. Nokulu günümde arkadaşlarıma ilk yaptığımda çok beğendiler hemen tarifini aldılar.

Isparta’da bu gelenek hala devam etmektedir. Ramazan Bayram sabahının kahvaltıları nokulla yapılır. Eskiden nokullar yapıldığında arife günü tepsilerle fırınlarda pişirilirdi. Şimdi artık evlerde pişiriliyor. O fırınlarda pişirilen nokulun lezzeti daha güzel olurdu.

MALZEMELER

Hamuru İçin

1- 1 çay bardağı çiçek yağı

2- 2 su bardağı süt

3- 1 tatlı kaşığı tuz

4- 2-3 yemek kaşığı şeker

5- Maya

İçi İçin

1- Tahin

2- Ceviz

3- Karanfil ve tarçın tozu karışımı ( Bu karışım bizde koku diye hazır olarak toz halinde satılır. Fakat sizde evinizde havanda döverek bu karışımı elde edebilirsiniz)

Üzeri İçin

Susam

YAPILIŞI

1 * Önce yarım su bardağı ılık su içinde maya ve şeker karıştılır kabarması beklenir. Hamuru yuğuracağınız kabın içinde unun ortası havuz gibi açılıp ılık su ve mayalı su, süt, çiçek yağı, tuz konularak yumuşak bir hamur elde edilene kadar yoğrulur.

2 * Eğer hamur çok yumuşak olursa biraz daha un ekleyebilirsiniz. Eğer sert olursa biraz ılık su yaparak yoğurma işlemine devam edebilirsiniz. Nokullarınızın iyi kabarması için yumuşak bir hamur olmasına dikkat edin.

3 * Yoğrulan hamurun üzerine bir bez örterek  2 saat  kabarması beklenir.

4 * Mayalanan hamurdan bir parça alıp yağlanmış yüzeyin üzerinde elimizle bastırarak açıyoruz. kalınlığı ise hamur delinmeyecek şekilde ne kadar açabilirseniz.

5 * Açtığımız hamurun  içine tahini her yerini kaplayacak şekilde sürüyoruz. Daha sonra dövülmüş ceviz ve karanfil ve tarçın tozundan çok olmayacak şekilde biraz ekiyoruz.

6 * Hazırladığımız hamuru rulo şeklinde sarıyoruz ve dört parmak kalınlığında olacak şekilde kesiyoruz.

7 * Kestiğimiz parçaların tahinleri akmaması için kenarlarını içine alarak elimizle şekil verip üst kısmını susama batırıyoruz ve yağlanmış tepsiye sıralıyoruz.

8 * Sıralama sırasında dikkat etmemiz gereken nokta nokulların arasında boşluk kalmayacak şekilde sıralanması. Çünkü böyle sıralayınca nokullar yayılmadan yukarı doğru kabarıyor.

9 * 200 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz

Article Categories:
Yöresel Yemekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir