Nişastalı Meyveli Yaş Pasta tarifi

  • on Mayıs 22, 2021

Yaş pasta nasıl yapılır ?  Belki daha önce denemiş olabiliriz . Kıvamını tutturamamışızdır belki de … Zor diye denemeye bile cesaret edemeyenlerimiz olmuştur.Üzülmeyelim , gayet basit bir tarif vereceğim. Yaş pastada önemli olan görselliktir.Arasına koyacağımız keki kendimize göre bir ayar tutturduktan sonra farklı farklı yaş pastalar yaparız.

Öyleyse başlayalım ;

Kekin malzemeleri 

Dört adet yumurta

Bir su bardağı şeker

Bir su bardağı un

Bir çay bardağı buğday nişastası

Yarım çay bardağı su

Bir paket kabartma tozu

Bir paket vanilya

Kreması için gerekli malzemeler

Dört su bardağı süt

Bir su bardağından bir parmak eksik şeker

Yarım bardak un

Yarım bardak buğday nişastası

Bir paket vanilya

50 gram margarin

Krem şanti için 

Bir bardak süt ve bir paket krem şanti

Kekin Yapılışı

Bütün yaş pastalarda olduğu gibi ilk önce kekini yapmakla işi başlıyoruz.Geniş bir kap içine 4 yumurtayı kırıyoruz.İyice çırpıyoruz.1 su bardağı şekeri de ilave edip çırpıcı ile 15 dakika çırpıyoruz.Şekerin kristal kıvamından uzaklaşması için bu işleme önem veriyoruz.Başka bir kapta unu,buğday nişastasını ve kabartma tozunu eleğe döküp eliyoruz.Haliyle bu üç malzeme birbirine karışmış olacaktır.Sonrasında bu üçünü ve vanilyayı yumurtalı karışımın içine ekleyip mikserle bir 10 dakika daha çırpıyoruz.

Tepsinin tabanını yağlıyoruz ve hafiften unluyoruz. Karışımı döküp önceden 200 derecede ısıttığımız fırına sürüyoruz.10 dakika sonra fırının ayarını 170 dereceye getiriyoruz. 30-35 dakikada pişecektir.

Kremasının Yapılışı

Tencereyi ocağın üzerine koyup ocağı kısık ateşe ayarlıyoruz.4 su bardağı sütü ,şekeri ,nişastayı,unu ve vanilyayı ekleyip herhangi bir el çırpıcısı yada kaşıkla sürekli çırparak dibine tutturmadan pişiriyoruz.Ocağın altını kapattıktan hemen sonra 50 gram margarini katıyoruz.Kremanın sıcaklığı ile çabucak eriyecektir. Ilıdıktan sonra mikserle biraz daha çırpıyoruz.

Krem Şantinin hazırlanması

1 bardak süt ile 1 paket krem şantiyi karıştırıp çırpıyoruz.

Sıra geldi pastamızın dizaynına 

Fırında pişirdiğimiz keki tepsiden alıp sunum tabağımıza yerleştiriyoruz.Dikine ortadan ikiye kesiyoruz.Bir bardak sütün içine 1 yemek kaşığı şeker atıp karıştırdıktan sonra kekin üzerine gezdirerek döküyoruz.Kekin zeminde kalan yarısının üzerine kremayı boydan boya sürüyoruz. İstersek arasına muz dilimleri ekleyebiliriz.Kekin diğer parçasını üzerine kapatıyoruz ve her yerini krema ile sıvıyoruz.

Önceden hazırladığımız krem şantiyi aynı şekilde pastanın her yerine sıvıyoruz. Spatula ile düzlüyoruz. Süslemek amacıyla dilediğimiz meyvelerden kullanabilirsiniz. Biz damla çikolata ve çilek dilimleri kullandık

Article Categories:
Yöresel Yemekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir