Mantı Tarifi

  • on Nisan 22, 2021

MANTININ YAPILIŞI

Mantı bizim mutfağımızın tarihi eskiye dayanan o nadide yemeklerinden biridir. Mantının geçmişi Orta Asya’ya dayanmaktadır. Bunun kanıtı olarakta orada yaşayan Türk toplumlarında da bu yemek farklı şekillerde hala yapılmaktadır. Aradaki en büyük fark onlar bizim gibi haşlayarak değil özel tencerelerinde buharda pişirerek yapmaktadırlar.

Bence mantı aileyi birbirine yaklaştıran yemeklerden biridir. O nasıl oluyor öyle demeyin…Mantı yapıldığı zaman çocuklarla birlikte ailecek mantı kapatma şenlikleri yapılmaktadır. Ailedeki bütün fertlerden yardım istenilir. Kim daha çok yapacak?,  kim daha güzel kapatacak? diye yarışılırken birde bakmışsınız mantı bitivermiş. Geriye hep birlikte oturup afiyetle yemek kalıyor.

Mantı sadece aileyi değil komşuları akrabaları da bir araya getiren yemektir. Çünkü bazı yörelerde düğünlerde mantı yapılmaktadır. Bütün komşular ya da akrabalar 2-3 gün öncesinden bir araya gelirler ve mantı yaparlar. O eğlenceyi bir düşünün.

Malzemeler

Hamurunun Malzemeleri

2 su bardağı un

1 yumurta

1 tatlı kaşığı tuz

Ilık su

İç Harcının Malzemeleri

300 gr kıyma

2 adet soğan

10-15 dal maydanoz

Karabiber

Kırmızı biber

Bir çay kaşığı tuz.

Yapılışı

Hamurunun Hazırlanması

* Yoğurma kabının içine 2 bardak unu koyalım, ortasını havuz gibi açalım

* Ortasına yumurtayı kıralım.

* Unun üzerine tuzu da serpelim.

* Ilık suyu yavaş yavaş ilave ederek yoğurma işlemine başlayalım. Suyun sıcak olmamasına dikkat edin Çünkü yumurtayı sıcak su pişirir.

* Oldukça sert bir hamur elde edelim.

* Hamuru iki bezeye bölelim.

* Beze haline getirdiğimiz hamurun kurumaması için üzerine nemli bir bez örtelim.

İçinin Hazırlanması

* Soğanları maydanozları oldukça ince doğrayalım.

* Kıymanın içine ince kıydığımız soğanları ve maydanozları, karabiberi, kırmızı biberi, tuzu  katarak iyice yoğuralım.

Kare kare kesiyoruz

Her kareye küçük bir parça et yerleştiriyoruz.

Pişmeden önce

Mantıların Şekillenmesi

* İki bezeye böldüğümüz hamurlarımızı sırayla açıyoruz. Açarken börek yufkasından biraz kalın olacak şekilde açıyoruz. Eğer kalın olursa mantılar pişince hamurlaşabilir, eğer ince olursa da hemen kuruyacak ve kapanmakta zorlanacaktır.

* Açtığımız hamuru 1 veya 1,5 cm şeritler şeklinde hem boylamasına hem de enlemesine keserek küçük küçük kareler elde edin.

* Her küçük kare parçasının ortasına  minik bir parça iç harcımızdan koyuyoruz.

* İçine harcını koyduğumuz küçük kare parçasını elimize alıyoruz. Düz bir şekilde tutup köşelerini birleştiriyoruz.  Daha sonra bunları karşılıklı olarak ortada birleştirip bastırıyoruz.( Çok bastırmayınız çünkü hamur olabilir.)

*Bütün mantıları aynı şekilde kapatıyoruz.

* Kapatma işlemi bittikten sonra haşlama tenceremize su koyup kaynamasını sağlıyoruz.

* Mantıları kaynayan suya atıp haşlamaya bırakıyoruz.

Mantılar haşlandıktan sonra isteğe bağlı olarak ister yoğurtlu isterseniz çorbasını yapabilirsiniz. Her ikisi de çok lezzetli oluyor. Ben daha önce çorbasını bilmezdim evlendikten sonra öğrendim hatta eşimin yöresinde  çorbasını ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Şimdi çorbasını yoğurtlusundan daha çok seviyorum diyebilirim.   Bence çorbası daha sağlıklı gibi geliyor çünkü haşlama suyu dökülmeden yapılıyor. Yoğurtlusunda ise süzdüğünüz için o faydalı suyu dökmüş oluyorsunuz. Gerçi ben o suyu da dökmüyorum. O sudan şehriyeli çorba yapıyorum çok güzel oluyor. Denemenizi tavsiye ederim et sulu şehriye çorbası:)

Ben sizin için ikisininde tarifini vereceğim hem çorbası hem de yoğurtlusu.

Yoğurtlu Mantının Yapılışı

Mantımız servise hazır

* Haşlanan mantıları süzgeçe dökerek süzülmesini sağlıyoruz.

* Derin bir kabın içine yoğurdu koyuyoruz. Süzme yoğurttan daha lezzetli oluyor. Yoğurdu biraz eziyoruz. İçine isteye bağlı olarak sarımsak rendeliyoruz, tuz atıyoruz.

* Suyu süzülen mantıları yoğurdun içine katıp karıştırıyoruz.

*Üzeri için : 2 yemek kaşığı tereyağını köpük köpük oluncaya kadar iyice kızdırıyoruz içine ( sıvı yağ kullanıyorsanız yarım çay bardağı)  1 çay kaşığı kırmızı biber, 1 çay kaşığı nane katıp biraz daha ocakta kavuruyoruz.

* Bir kaşık yardımıyla yağımızı mantının üzerine yuvarlak hareketlerle döküyoruz.

Mantı Çorbasının Yapımı

Bu da mantı çorbası

* Haşlanan mantımızın üzerine ayrı bir sos hazırlayacağız..

Çorbanın Sosunun Hazırlanışı : Bir tavaya yarım çay bardağı sıvı yağı katıp ocağa koyuyoruz, yağ kızınca üzerine 1 yemek kaşığı salça katıp eziyoruz, 1 diş sarımsağı soyup içine rendeliyoruz, 2 çay kaşığı kuru nane yi ve 1 tatlı kaşığı nar ekşisini de ekleyip biraz daha kavuruyoruz. ( Malzemeleri koyduktan sonra 2-3 dakika daha kavurmanız yeterli olacaktır. Eğer çok kavurursanız nanenin yanmasına sebep olacaktır o da tadını bozacaktır).

* Hazırlanan sosumuzu Mantının üzerine döküyoruz.

* Şöyle suyuyla birlikte iyice karıştırıyoruz. 30 dakika daha kaynatıp ocağı kapatıyoruz.

Article Categories:
Yöresel Yemekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir