Maklube tarifi

  • on Nisan 15, 2021

Maklube bir çeşit pilavdır. Burada  20 kişilik tarifi verilecektir.

5 kg az yağlı kuşbaşı et

Yarım kg patates

Yarım kg havuç ( Hem kızartma hem de salata için kullanılacak)

2 kg baldo pirinç

Yarım kg tereyağı

3,5 kg süzme yoğurt ( Hazır satılan yoğurtlar genellikle 850 -900 gram arasındadır. 4 paket yeter )

Sıvı yağ ( Kızartma yapmada kullanılacak )

Salatası İçin gerekli malzemeler

2 adet marul

1 adet kara lahana

1 demet maydanoz

3-4 tane domates

1 kg taze soğan

3 tane limon

Yarım kg turp

Yarım kg havuç

Maklube Yemeği nasıl yapılır 

Bu yemeğin lezzeti yanında görünümü de önemlidir. Yoğurdu salata ile beraber tepsiye dizayn edeceğiz.

Öncelikler etimizi büyük bir düdüklü tencereye koyup kapağını kapatmadan bir miktar haşlayalım . Sonrasında bir miktar su ilave ederek düdüklünün kapağını kapatıp etlerin iyice pişmesini sağlayalım .

Etin haşlanması

Etlerimiz pişerken biz salata malzemelerini güzelce yıkayalım ( Biz bu yemeği 20 kişiye yapacağımız için yanımızda bize yardım edecek kişilerin mutlaka bulunması gerekir yoksa kesinlikle işin altından kalkamayız. )

Maklube yemeğinde kullanacağımız malzemeler

2 tane en büyük tencereyi hazırlayalım . Tabanlarına marul yerleştirelim. 3 adet patates ve 3 adet soğanı yuvarlak yuvarlak keserek marulların üzerine birer sıra yerleştirelim.

Tencerenin altına konacaklar

Geriye kalan patatesleri ve 2 adet havucu (havuçlar küçük küçük parçalara ayrılacak ) kızartalım. Kızarttığımız patatesler ve havuçları bir kaba alıp bekletelim.

Patatesler ve havuçlar kızartılır

Pirincimizi güzelce yıkayalım ve geniş bir tavaya tereyağını dökerek kavuralım .

Pirinçler tereyağı ile kavrulur

Salata malzemelerini güzelce yıkadıktan sonra artık doğramaya başlayabiliriz. Marul ,yeşil soğan, havuç-turp ( rendelenecek),domates,kara lahana,maydanoz . Bunların hepsini doğrayıp limonunu sıkıp,tuzunu attıktan sonra karıştırarak yemeğin pişmesini bekliyoruz.

Tepsinin etrafına yerleştirilmek üzere beklettiğimiz salatamız

Etimiz haşlandıktan sonra genişçe bir tepsiye boşaltıyoruz. Daha önce zaten tencerenin dibine marul ,patates ve soğan yerleştirmiştik. Şimdi sırası ile et ,pilav ve kızartmayı ekleyeceğiz Önce bir kat et döşeyelim…

Bir kat et döşenir

Ardından bir kat pilavı ekliyoruz .

Etin üzerine bir kat pilav

Sonra kızarttığımız patates ve havuçları resimdeki gibi yerleştiriyoruz.

Bu işlemleri tencere dolana kadar tekrarlıyoruz .Bizim yemeğimiz 20 kişilik olacağı için tencerenin tamamı dolacaktır ve her malzemeden (et,pilav ve kızartma ) en az 3 kat koymuş olacağız.Bu işlem tamamlandıktan sonra sıra geldi suyunu ve tuzunu ayarlamaya ;

Tencerenin tamamı doldu

Kullandığımız etin suyunu iki tenceremizede taksim ettikten sonra yeteri kadar sıcak suyu ( tuz ekleyip karıştırdıktan sonra ) pirincin üzerine çıkacak kadar ekliyoruz.

Suyunu da ayarladıktan sonra ocağa koyup pişiriyoruz . Tahminen 15-20 dakikada yemeğimiz hazır olacaktır .Ama siz ara sıra kıvamını kontrol edersiniz. Pilavımız pişince dinlenmesi için kapağın altına bez yada kağıt kapatarak bekletiyoruz.

2 tane büyük sininin ortasına pilav tenceresini ters çeviriyoruz ( ters çevirme işleminde tencereyi biraz sert vurmamız gerekir . Bunu neden yapıyoruz ? Çünkü tencereyi kaldırdığımızda yapışma olmaması için ) Kenarlarına kaşıkla vurarak pilavların  iyice ayrışmasını sağlıyoruz.

Sıra geldi salatanın yerleştirilmesine : Resimde görüldüğü gibi pilav tenceresinin etrafına bir sıra salata ve bir sırada yoğurt ekliyoruz.

Maklube hazır olmak üzere

Tencereyi kaldırdığımızda işte size mükemmel bir görüntü :

Müthiş ziyafet karşımızda

Afiyet olsun…

Article Categories:
Yöresel Yemekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir